FLEX ’19 SCHEDULE

Wednesday  || 2/6/2019  || 6:00 PM ||  Falk Theater || Shorts 1  || 82min
(David Falk Theatre, 428 W Kennedy Blvd Tampa, FL 33606)
Telekinesis Lesson 6  (2018) Brittany Gravely & Ken Linehan, 16mm, USA, 6:00
Like This/Like That  (2017) Tommy Heffron, digital, USA, 3:00
Applied Pressure   (2018)   Kelly Sears, digital, USA, 6:20
Nutrition Fugue   (2018)   Péter Lichter, 35mm -> digital, Hungary, 4:30
BOOKANIMA: Martial Arts  (2018)  Shon Kim, digital, S.Korea / Portugal, 12:53
Identity Parade (2017) Gerard Freixes Ribera, digital, Spain, 4:18
Hall of Fishes  (2018) Jennifer Boles, digital, USA, 9:53:00
Memoria Data  (2018) Lori Felker, digital, USA, 12:00
ARK  (2018)  Michael A. Morris, 35mm -> digital, USA, 7:02
Gone Sale (2018)  Matt Meindl, S8mm -> digital, USA, 4:30
Wherever You Go, There We Are (2017) Jesse McLean, digital, USA, 12:00

Wednesday  || 2/6/2019  || 8:00 PM ||  Falk Theater || Shorts 2  || 84min
(David Falk Theatre, 428 W Kennedy Blvd Tampa, FL 33606)
The Air of the Earth in Your Lungs (2018) Ross Meckfessel, 16mm, USA, 11:27
Life After Love (2018) Zachary Epcar, 16mm -> digital, USA, 8:25
The Invisible Ax (2016) Anna Kipervaser, digital, Ukraine/USA, 4:45
If I Were Any Further Away I’d Be Closer to Home (2016) Rajee Samarasinghe, digital, Sri Lanka/USA, 14:30
The Crack Up  (2017) Jonathan Schwartz, 16mm -> digital, USA, 18:18
Story of the Dreaming Water – Chapter Two (2018) Brittany Gravely, 16mm, USA, 3:00
A Study of Fly (2018)  Cherlyn Hsing-Hsin Liu, 16mm, USA, 12:45
Fainting Spells (2018) Sky Hopinka, digital, USA, 10:45

——————————————————————————————————————–

Thursday  || 2/7/2019  || 6:30 PM ||  FLEX HQ || Shorts 3  || 83min
(FLEX HQ, 1401 Alicia Ave Tampa, FL 33604)
Snow Lee Leopard (2018) Laura Heit, digital, USA, 3:33
Monument (2016) Marcin Gizycki, digital, Poland, 2:30
Take It Down (2018) Sabine Gruffat, digital, USA, 12:30
137 Bullets (2016) Paul Turano, digital, USA, 9:30
Trigger Warning (2017) Scott Fitzpatrick, S8mm ->digital, Canada, 5:01
Life On The Mississippi (2018), Bill Brown, digital, USA, 28:13
Prizes from Fairyland (2018) Amin Roshan, digital, Iran, 9:00
Questions For a Dinosaur (2017) Rachel Garber Cole, digital, USA, 9:30
Klowns – Fake but True (2018) Bryan Boyce, digital, USA, 0:57
Basta (2018)  Yann Beauvais, digital, France, 2:40

Thursday  || 2/7/2019  || 8:30 PM ||  FLEX HQ || Shorts 4  || 86min
(FLEX HQ, 1401 Alicia Ave Tampa, FL 33604)
Music of Desire (2017) Kristin Reeves, digital, USA, 8:03
Never Never Land (2018) Michael Fleming, 35mm ->digital, The Netherlands, 9:15
Storm (2018) Aditya Dawar, digital, India, 2:32
Fifth Metacarpal (2018) Scott Fitzpatrick, S8mm -> digital, Canada, 6:00
Outcognito (2017) Wrik Mead, digital, Canada, 5:00
The Eddies  (2018) Madsen Minax, digital, USA, 16:07
Pressed (2018) Kimberly Forero-Arnias, 16mm, USA, 5:15
Becoming (2018) Ariel Teal, digital, USA, 8:03
Strangely Ordinary This Devotion (2017) Dani Leventhal, digital, USA, 26:23

——————————————————————————————————————–

Friday  || 2/8/2019  || 6:00 PM ||  Reeves Theater ||  Shorts 5 || 89min
(Reeves Theater, Vaughn Center 2nd FL, 200 UT Poe Pkwy, Tampa, FL 33602)
My Daddy was a Gunman (2018) Jimmy Schaus, digital, USA, 1:47
RECKONING 4 (2016) Kent Lambert, digital, USA, 9:05
Sky Room (2017) Marianna Milhorat, digital, USA, 5:55
Counter-Charge (2015) Alex Hovet, digital, USA, 12:48
OPERATION JANE WALK (2018) Leonhard Müllner, Robin Klengel, digital, Austria, 16:14
I like America and America Likes Me (2018) Noelle Mason, digital, USA, 7:24
Some Laws of Air (2016) Jake Davidson, digital, USA, 6:56
Onward Lossless Follows (2017) Michael Robinson, digital, USA, 17:00
Transitions (2017) Aurèle Ferrier, digital, Switzerland, 12:48

Friday  || 2/8/2019  || 8:00 PM ||  Reeves Theater ||  Program curated by Almudena Escobar López  || 73min
(Reeves Theater, Vaughn Center 2nd FL, 200 UT Poe Pkwy, Tampa, FL 33602)
La Cueva Negra (2013) Beatriz Santiago Muñoz, digital, Puerto Rico, 19:47
Pictures of Departure (2018) by Parastoo and Faraz Anoushahpour, digital, Canada, 12:00
Rawane’s Song (2007) by Mounira Al Solh, digital, Lebanon, 7:00
jeny303 (2018) by Laura Huertas Millán, 16mm -> digital, Colombia, 6:00
Giverny I (Négresse Impériale) (2017) Ja’Tovia Gary, digital, USA, 6:22
CI(s)NE NEGRO (2016) Los ingrávidos, digital, México, 15:00
what remains (2018) belit sağ, digital, The Netherlands, 7:00

Friday  || 2/8/2019  || 10:00 PM ||  Quaid Gallery || Mike Morris + Scott Stark + After Party
(Quaid Gallery, 5128 N. Florida Ave Tampa, FL 33603)
Love and the Epiphanists (Part 1) (2018) Scott Stark 35mm film + slides, live sound, digital titles, USA 30min
A Chorus of Black Voids Sings in Rays of Unseeable Light (2017) Mike Morris, 16mm x 2, USA, approx 15min

——————————————————————————————————————–

Saturday  || 2/9/2019  || 1:00 PM ||  Reeves Theater ||  Shorts 6 || 86min
(Reeves Theater, Vaughn Center 2nd FL, 200 UT Poe Pkwy, Tampa, FL 33602)
Katagami (2016) Michael Lyons, Super 8mm -> digital, Japan, 3:15
Pachinko (2017) Luis Grane, digital, USA/Japan, 4:02
China not China (2018) Richard Tuohy, 16mm, Australia, 14:00
Mannequin (2017) Pete Burkeet, digital, USA, 7:58
Cowboy Town (2018) Jennifer Boles, digital, USA, 8:45
Travel Stop (2018) Mike Gibisser, 16mm, USA, 16:00
ARK (2016) Lynne Siefert, digital, USA, 32:00

Saturday  || 2/9/2019  || 3:00 PM ||  Reeves Theater ||  Shorts 7 || 82min
(Reeves Theater, Vaughn Center 2nd FL, 200 UT Poe Pkwy, Tampa, FL 33602)
Bay of Plenty (2018) Milva Stutz, digital, Switzerland, 12:03
Pontchartrain (2017)  Adam Sekuler, Angelle Hebert and Shannon Stewart 16mm -> digital, USA, 4:08
Creature Companion  (2018) Melika Bass, S16mm -> digital, USA, 31:05
Strainul (2018) Pip Chodorov, S16mm -> digital, France/ Romania, 9:00
He Who Eats Children (2016) Ben Russell, S16mm -> digital, USA/ Suriname, 26:00

Saturday  || 2/9/2019  || 5:00 PM ||  Reeves Theater ||  Shorts 8 || 84min
(Reeves Theater, Vaughn Center 2nd FL, 200 UT Poe Pkwy, Tampa, FL 33602)
La Mesa (2018) Adrian Garcia Gomez, digital, USA, 9:45
Continents Quiver as Memories Erupt Into Earthflames (2019) Georg Koszulinski, digital, USA, 13:50
Foreclosed Home Movie (2018) Lisa Danker, 16mm -> digital, USA, 8:20
There Lived the Colliers (2017) Nelson MacDonald, 16mm -> digital, Canada, 7:00
The Sequence of Years (2018) Ben Balcom, digital, USA/Austria, 8:35
All My Life (After Baillie) (2016) Clint Enns, S8mm, Canada, 3:20
Topographies of a Distant Noise (2018) Agustín Telo, digital, Argentina, 3:03
Dislocation Blues (2017) Sky Hopinka, digital, USA, 16:57
We Love Me (2017) Naween Noppakun, digital, Thailand, 13:18

Saturday  || 2/9/2019  || 8:30 PM ||  Reeves Theater || Juror Screening- Nazlı Dinçel  || 66min
(Reeves Theater, Vaughn Center 2nd FL, 200 UT Poe Pkwy, Tampa, FL 33602)
Between Relating and Use (2018)16mm, Argentina/USA, 9min
Shape of a Surface (2017)16mm, Color, Turkey, 9min
Solitary Acts #4 (2015) 16mm, USA,  8min,
Solitary Acts #5 (2015) 16mm, USA, 5.5min
Solitary Acts #6 (2015) 16mm, USA, 10:50
Untitled (2016) iphone 4 video, 12 mins color, sound
Instructions on How to Make a Film (2018) 16mm, 13mins

Saturday  || 2/9/2019  || 10:00 PM ||  Cunsthaus || Kristen Reeves + After Party
(Cunsthaus, 4634 N Florida Avenue Tampa, FL 33603)
What Is Nothing (After What Is Nothing) (2017) Kristen Reeves, 16mm x 9, USA, approx 10min

——————————————————————————————————————–

Sunday ||  2/10/2019 || Juror Screening  || 1:00 PM || Black Box || Dana Plays || 74min
(Black Box, 611 UT University Drive, CCB 133, Tampa, FL 33606)
Agitprop (2013), 4K, USA, 4min
Grain Graphics  (1978), 16mm, USA, 6min
Arrow Creek  (1978), 16mm, USA, 6min
Across the Border (1982), 16mm, El Salvador, 8min
Sibling Arrival (1984), 16mm, USA, 3min
Nuclear Family (2001), 16mm, USA, 22min
Rhizome (2006), 16mm -> DV, USA, 5min
Silverfish (1981), 16mm, USA, 4min
Shards (1988), 16mm, USA, 5min
Via Rio (1986), 16mm, USA, 6min
Permutations (2019), 4K, USA, 5min

Sunday  || 2/10/2019  || 3:00 PM ||  Black Box || Shorts 9  || 76min
(Black Box, 611 UT University Drive, CCB 133, Tampa, FL 33606)
Aura of Uncertainty (2016) Ryan Marino, 16mm, USA, 6:15
Winter’s First Moons (2018) Kathleen Rugh, 16mm, USA, 3:17
Passerine in Time (2018) Laurids Andersen Sonne, 16mm -> digital, USA, 7:53
Lumen (2018) Richard Ashrowan, 16mm -> digital, UK,  3:09
Helios (2018) Eric Stewart, 16mm, USA, 5:01
Half Human, Half Vapor (2015) Mike Stoltz, 16mm, USA, 12:00
A Return (2018) James Edmonds, 16mm, Germany, 6:00
And By The Night (2017) Anna Kipervaser, 16mm, USA/Ukraine, 9:44
38 River Road (2016) Josh Weissbach, 16mm, USA / Switzerland, 7:14
A Leaf is the Sea is a Theater (2018) Jonathan Schwartz, 16mm, USA, 16:00